Dla przyszłych pokoleń kierowców W najbliższy czwartek wypada (ruchome) święto kościelne, które jest ustawowo dniem…
10 najlepszych małych samochodów do miasta

Niektóre samochody sprawdzają się świetnie na długich trasach, a inne pozwalają na łatwe manewrowanie w ciasnych przestrzeniach miejskich. Różnią się nie tylko gabarytami, ale też pojemnością silnika czy dodatkowymi udogodnieniami. Poznaj najlepsze małe samochody miejskie.
- Dla kogo są małe auta miejskie?
- Czym powinny cechować się samochody miejskie?
- Skoda Fabia jako małe auto miejskie
- Renault Clio – mały samochód do miasta
- Toyota Yaris – ponadczasowy mały samochód miejski
- Hyundai i20 – popularny samochód do miasta
- Fiat Panda – mały samochód do miasta
- Samochód miejski, czyli Opel Corsa
Dla kogo są małe auta miejskie?

Mieszkasz w mieście i szukasz samochodu, który pozwoli Ci na wygodne poruszanie się po ciasnych uliczkach? Chcesz parkować sprawniej, a jednocześnie nie potrzebujesz dużej ilości miejsca w bagażniku? Postaw na małe auto miejskie. Modele takie jak Kia Picanto czy Nissan Micra są stworzone z myślą o takich warunkach. Najlepsze małe samochody prezentujemy poniżej. Nasze zestawienie kierujemy do wszystkich, którzy kupując mały samochód, szukają niezawodności, komfortu i zwinności.
Czym powinny cechować się samochody miejskie?
Zacznijmy od początku — Mini Cooper S i inne samochody miejskie znacznie różnią się od swoich terenowych czy rodzinnych odpowiedników. Samochody miejskie klasy C, B i A mają swoje unikalne cechy. Zanim kupisz małe auto, powinieneś pamiętać przede wszystkim następujących zaletach:
- niewielkie gabaryty – kompaktowy samochód miejski, taki jak Volkswagen Polo, Ford Fiesta czy Nissan Micra bez problemu zmieści się w ciasnych uliczkach. Zaparkujesz go tam, gdzie inne modele okazują się zbyt duże,
- niskie zużycie paliwa – wpływa ono bezpośrednio na koszty związane z codziennym poruszaniem się po mieście. W autach takich jak Citroen C3, Seat Ibiza czy Peugeot 208 spalanie to ok. 4-6 litrów paliwa na 100 km. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na paliwie z naszym kalkulatorem spalania! Zarówno jeśli chodzi o rodzaj paliwa diesel, jak benzynę, różnice w porównaniu do większych aut mogą być naprawdę duże,
- łatwość manewrowania – kompaktowy samochód miejski ma promień skrętu i lekki układ kierowniczy; często wyposaża się je też w czujniki parkowania. Ta zaleta jest widoczna zarówno w autach, w których znalazła się skrzynia biegów manualna, jak i wyposażonych w automat.
Najpopularniejsze małe samochody – co oferują?
Niektóre małe auta miejskie są wyposażone również w dodatkowe systemy wspomagania. Na komfort jazdy w ruchu miejskim korzystnie wpływa też automatyczna skrzynia biegów. Ubezpieczenia samochodów miejskich są tańsze niż w przypadku np. aut sportowych. W ostatnim czasie popularnością cieszą się ponadto modele hybrydowe, a także auta elektryczne – takie auto niewielkich rozmiarów umożliwia jazdę po buspasach i strefach czystego transportu. Jakie auta miejskie zazwyczaj najlepiej się sprawdzają? Tego dowiecie się dzięki wskazówkom, które zawiera nasze zestawienie małych samochodów do miasta.
Sprawdź, co to jest benzyna E10 i czy jest bezpieczna dla Twojego auta!
Skoda Fabia jako małe auto miejskie

Jakie auto do miasta wybrać? Wśród najpopularniejszych aut miejskich warto wyróżnić Skodę Fabia. Na ten kompaktowy samochód miejski decydują się przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy szukają wygodnych i tanich w utrzymaniu aut dla siebie lub swoich pracowników. To model stworzony z myślą o poruszaniu się po mieście, ale sprawdzi się też w przypadku sporadycznych dłuższych tras.
Renault Clio – mały samochód do miasta

Renault Clio to mały samochód miejski, który doskonale radzi sobie w wąskich uliczkach. Jest tani w utrzymaniu, ale w ostatnich latach na rynek trafiło wiele egzemplarzy tego modelu z awaryjnym systemem elektroniki. Z tego powodu Renault Clio może wymagać napraw – nie są one jednak bardzo kosztowne.
Renault Clio ma większy bagażnik niż wiele innych modeli samochodów miejskich. Jego wnętrze jest przestronne i wygodne. Możesz wybierać spośród kilku pojemności silnika – model ten jest produkowany w wielu wersjach.
Toyota Yaris – ponadczasowy mały samochód miejski

Nasze zestawienie małych samochodów nie mogłoby obyć się bez Toyoty Yaris. To model ponadczasowy, niezwykle bezawaryjny, a jednocześnie zapewniający dobrą dynamikę jazdy i pozwalający w pełni skorzystać z zalet małego samochodu. Małe auto z Japoni kupić warto także ze względu na to, że doskonale trzyma cenę – po kilku latach użytkowania wciąż można sprzedać je za dużą kwotę.
Ten mały samochód osobowy zapewnia łatwy dostęp do części zamiennych, a naprawy pojazdów tej marki są potrzebne bardzo rzadko. Ten model małego samochodu cechuje się prostą konstrukcją i funkcjonalnym wnętrzem, ale mają mały bagażnik i dość ubogie wyposażenie. Nowsze egzemplarze Toyota Yaris to często samochody miejskie elektryczne, dzięki którym będziesz mógł lepiej zatroszczyć się o czystość powietrza w swoim otoczeniu.
Hyundai i20 – popularny samochód do miasta

Jeśli zastanawiacie się, jak wybrać mały samochód, koniecznie zwróćcie uwagę na Hyundai i20. W wielu kręgach jest on najpopularniejszym autem miejskim – cechuje się bardzo niską ceną w porównaniu do innych aut. Zapewnia wysoki jak na samochody miejskie klasy B komfort jazdy, jest tani w utrzymaniu. Do tego cechuje go stosunkowo duży bagażnik. Pojazd ten jest dostępny z bogatym wyposażeniem w podstawowym pakiecie. Ze względu na niską cenę jest wykończony w nieco gorszym standardzie niż droższe auta miejskie, jednak pozwala na wygodne wykorzystywanie na co dzień na poziomie typowym w segmencie małych miejskich samochodów. Wybierając miejskie auto budżetowe warto więc mieć go na uwadze.
Fiat Panda – mały samochód do miasta

Fiat Panda to naprawdę kompaktowy samochód miejski – jest nieco mniejszy niż modele wymienione wcześniej. Nic w tym dziwnego, bo pojazd należy do segmentu A. Te samochody miejskie cechuje niewielka przestrzeń, która jednak idzie w parze z łatwiejszym manewrowaniem.
Samochody miejskie klasy A – w tym właśnie Fiat Panda – oferują mniejszy komfort dla pasażerów siedzących z tyłu. Kompaktowe wymiary auta pozwalają jednak na wygodne parkowanie. To miejskie auto, które jest bardzo zwrotne, tanie i wygodne w codziennym użytkowaniu. Na zakup małego samochodu rodem z Włoch warto zdecydować się też z uwagi na fakt, że rzadko jak na standardy kategorii małych aut potrzebuje on napraw – To niezawodne auto miejskie do warsztatu najczęściej trafia ze względu na drobne usterki zawieszenia.
Samochód miejski, czyli Opel Corsa

Jakie auto do miasta wybrać? Opel przez niektórych uznawany jest za producenta najciekawszych samochodów miejskich. Popularnym samochodem miejskim jest też Opel Corsa. To model bardzo przeciętny pod względem konstrukcji, jednak dla wielu użytkowników jest to zaletą i sprawia, że postrzegają go jako niezawodny, dobry samochód miejski. Pojazd ten jest stosunkowo łatwy w naprawie, a co za tym idzie – tani w utrzymaniu. Ważna jest też duża liczba tych miejskich samochodów używanych. Na rynku wtórnym znaleźć go można w niezwykle atrakcyjnych cenach. Dla osób zastanawiających się, jakie małe auto kupić w dobrej cenie, może okazać się strzałem w dziesiątkę.
Seat Ibiza – ekonomiczność podróżowania oraz wygoda i komfort jazdy
Seat Ibiza to jedna z najciekawszych propozycji, jeśli chodzi o praktyczne auta miejskie. Łączy w sobie wiele zalet niewielkiego auta – oszczędność zużycia paliwa, przystępne ceny części zamiennych – z komfortem jazdy rzadko spotykanym w segmencie małych miejskich pojazdów. Wersja Ecomotive, dzięki aerodynamicznym i mechanicznym usprawnieniom, osiąga imponujące wyniki spalania – 76,3 mpg (około 3,7 l/100 km) w cyklu mieszanym oraz emisję CO2 na poziomie zaledwie 98 g/km.
Hiszpańskie samochody miejskie oznaczają dla kierowcy precyzyjne prowadzenie i dobrą widoczność. Dzięki kompaktowym wymiarom, ten model małego samochodu idealnie sprawdza się w korkach i na zatłoczonych parkingach. Na trasach poza miastem zapewnia zaś stabilność i pewność prowadzenia. Wybierając miejskie auto Seat, do dyspozycji macie ponadto system start-stop oraz wskazówki na komputerze pokładowym, które pomagają oszczędzać paliwo i w pełni skorzystać z zalet niewielkiego auta.
Volkswagen Polo – niskie koszty eksploatacji i duży komfort jazdy
Volkswagen Polo tak jak większość samochodów miejskich oferuje niskie koszty utrzymania dzięki wydajnym silnikom benzynowym o pojemności 1.0 litra. Wersje te charakteryzują się wysoką oszczędnością paliwa, co sprawia, że są idealne do codziennych dojazdów w mieście i poza nim.
Polo to wyjątkowo udany model dobrych samochodów miejskich. Wyróżnia się przestronnym wnętrzem i wygodą użytkowania. Regulowane fotele i kolumna kierownicy pozwalają na łatwe dostosowanie pozycji za kierownicą, a przestrzeń dla pasażerów jest wystarczająca nawet dla dorosłych osób. Niemieckie samochody miejskie posiadają bagażnik o pojemności 351 litrów. Jest znacznie większy niż to, do czego przyzwyczaili nas producenci samochodów miejskich. co czyni egzemplarze nowszych modeli Polo świetnym wyborem dla rodzin.
Citroen C3 – idealny samochód do miasta
Citroen C3 to model zaprojektowany z myślą o miejskim stylu życia. Dzięki podwyższonemu nadwoziu i kompaktowym wymiarom zapewnia doskonałą widoczność oraz łatwość manewrowania na zatłoczonych ulicach. Wyposażony w takie nowoczesne technologie, jak system start-stop, pozwala na oszczędzanie paliwa podczas postoju w korkach.
Dawniej do wad małych samochodów należały przede wszystkim niski komfort jazdy i uciążliwości podczas jazdy na nierównej nawierzchni. W przypadku C3 sprawa wygląda jednak zupełnie inaczej niż w pozostałych modelach z kategorii małych samochodów. Szerokie fotele przednie oraz ulepszone zawieszenie minimalizują drgania i hałas wewnątrz kabiny. Mimo ograniczonej przestrzeni na tylnej kanapie, na pokładzie tego kompaktowego auta miejskiego znajdziecie wystarczającą ilość miejsca dla pasażerów oraz bagażnik o pojemności 300 litrów. Z zalet małego samochodu C3 szczególnie zadowolone będą więc rodziny z dziećmi i osoby często robiące duże zakupy.
Peugeot 208 – najlepszy mały samochód do miasta?
W przypadku tego auta na szczególną uwagę zasługuje rodzaj paliwa benzyna. Peugeot 208 uznanie zdobył jako jeden z najlepszych małych samochodów miejskich. Na zakup małego samochodu z francuskiej stajni warto zdecydować się ze względu na nowoczesny design i innowacyjne technologie. Kompaktowe wymiary ułatwiają parkowanie i manewrowanie w ciasnych przestrzeniach miejskich, a dynamiczne silniki benzynowe zapewniają odpowiednią moc przy niskim zużyciu paliwa.
Wnętrze Peugeot 208 wyróżnia się bardzo ergonomicznym – jak na samochody miejskie klasy B – układem kokpitu oraz wysoką jakością wykończenia. To małe auto kupić warto także z uwagi na nowoczesne systemy wspomagające kierowcę, takie jak asystent parkowania czy adaptacyjny tempomat,. Znacząco podnoszą one komfort użytkowania i sprawiają, że Peugeot 208 często jest wymieniany w elitarnym gronie, jakim niewątpliwie są najlepsze samochody miejskie.
Sprawdź, jak zadbać o miejskie auto z Car SPA Moje Auto!
Mamy nadzieję, że nasz artykuł będzie przydatny w wyborze samochodu do miasta. Decydując się na taki zakup, możesz korzystać z licznych zalet małego samochodu. Warto jednak pamiętać, że z racji wymiarów modele takie jak Toyota Aygo, Dacia Sandero czy Honda Jazz mają także swoje wady. Powinniście koniecznie mieć to na uwadze kupując kompaktowy samochód miejski. Więcej dowiecie się z innych naszych artykułów.
Zobacz też:
- Chcesz kupić auto do miasta? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas kupowania auta?
- Sprawdź, jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu!
- Myślisz o wymianie autem z innym kierowcą? Sprawdź, jakich formalności wymaga zamiana samochodów!
FAQ
Co zyskujesz, wybierając miejskie auto niewielkich rozmiarów?
Jak pokazuje nasze zestawienie miejskich samochodów, zwrotne i dynamiczne auto miejskie może być dobrym wyborem z wielu powodów. Na model z kategorii małych samochodów warto zdecydować się ze względu na niskie zużycie paliwa oraz łatwiejsze i tańsze serwisowanie. Auta miejskie zazwyczaj lepiej sprawdzają się na zatłoczonych arteriach, a parkowanie kompaktowego auta miejskiego jest znacznie prostsze niż w przypadku np. SUV-a.
Jaki powinien być dobry samochód miejski?
Jak pokazuje nasze zestawienie najciekawszych samochodów miejskich, najważniejsze cechy jakie powinny mieś samochody miejskie klasy A, B i C to koszty eksploatacji pojazdu, rozmiary, rodzaj paliwa oraz wyposażenie. W miejskim ruchu równie dobrze sprawdzi się auto z salonu, co samochód używany. Z uwagi na to, że w dużych miastach infrastruktura ładowania jest dobrze rozwinięta, dobrym wyborem może okazać się małe auto elektryczne. Znalezienie odpowiedniego modelu nie powinno być trudne – samochody miejskie elektryczne w swojej ofercie mają już właściwie wszyscy producenci. Zakup małego samochodu elektrycznego na rynku wtórnym jest dziś szybki i bezproblemowy.
Niezawodne auto miejskie - które modele z kategorii małych aut warto wybrać?
W naszym artykule omówiliśmy najlepsze małe samochody do miasta. Modele te zapewniają ekonomiczność podróżowania i zwrotność. Praktyczne auta miejskie ułatwiają też parkowanie za zatłoczonych parkingach. Samochody miejskie cechuje jednak nieco mniejsza wygoda i komfort jazdy. Małych miejskich pojazdów nie powinny wybierać rodziny z kilkoma dziećmi lub kierowcy wożący duże ilości zakupów.