Jak wyjechać z zaspy? Warto zacząć od bujania. a także o stabilne podłoże pod kołami.…
Jak jeździć samochodem zimą? Praktyczne porady
Zima jest bardzo wymagającym okresem dla kierowców. Problemy z widocznością i utrzymaniem przyczepności są szczególnie zauważalne w śnieżne dni czy w godzinach wieczornych. Jak jeździć w zimie? Co zrobić, by poruszanie się autem o tej porze roku było bezpieczniejsze?
- Jazda autem zimą jest trudniejsza niż podczas cieplejszych miesięcy. Jest ciemno i ślisko.
- Jak jeździć w zimie? Włącz wszystkie systemy wspomagania i obserwuj drogę, by nie wpaść w pułapkę czarnego lodu.
- Tankuj do pełna by uniknąć skraplania wody i korzystaj ze świateł drogowych.
- Dowiedz się więcej, przeczytaj nasz artykuł o samochodzie zimą!
- Jazda autem zimą — bezpieczna jazda po oblodzonej jezdni
- Jak jeździć w zimie po tzw. czarnym lodzie?
- Tankowanie do pełna zimą
- Jak jeździć w zimie po zmroku?
- Zachowaj spokój, by wyjechać z zaspy
- Zadbaj o wycieraczki
- Odpowiednie opony w sezonie zimowym
Zimą warunki drogowe dynamicznie się zmieniają. W zaledwie jedną noc może spaść nawet kilkadziesiąt centymetrów śniegu, który nie zniknie przed nadejściem poranka. Niektóre drogi nie są też posypywane solą czy piaskiem, co wiąże się z dużym ryzykiem wpadnięcia w poślizg. Z tego powodu ogromne znaczenie ma odpowiednie przygotowanie do sezonu zimowego i zachowanie ostrożności. Jak bezpiecznie jeździć autem zimą? Podpowiadamy!
Jazda autem zimą — bezpieczna jazda po oblodzonej jezdni
No dobrze, jak jeździć autem zimą? Podczas zimowych miesięcy dostosowanie prędkości do warunków drogowych jest szczególnie ważne. Ma to znaczenie zwłaszcza na ulicach pokrytych lodem lub ubitym śniegiem. Przy wolniejszej jeździe droga hamowania jest krótsza, a kierowca może szybciej zareagować np. na utratę przyczepności kół.
Jak jeździć po oblodzonej drodze? Warto też zachować większy odstęp od samochodów jadących przed Tobą. Na bardzo śliskich drogach, zwłaszcza z nachyleniem terenu, wyhamowanie może być trudne nawet przy małej prędkości. Skutkuje to zwiększonym ryzykiem stłuczki.
Zimą należy też włączyć systemy, ABS ESP i ASR. Ich zadaniem jest reagowanie na utratę przyczepności kół poprzez uruchamianie hamulców czy zmniejszanie mocy silnika. Stanowią one wsparcie dla kierowcy – zwłaszcza gdy nie wie on, jak samodzielnie wyprowadzić auto z poślizgu.
Jak jeździć w zimie po tzw. czarnym lodzie?
Odpowiednia technika jazdy samochodem w zimie ma znaczenie zwłaszcza na drogach, które pokrywa tzw. czarny lód. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ale niestety łatwo je zbagatelizować. Przyjmuje ono formę cienkiej warstwy zamarzniętej wody, która jest niemal niewidoczna. Sprawia, że ulica wciąż jest ciemna, a jednocześnie bardzo śliska.
Jak bezpiecznie jeździć zimą po czarnym lodzie? Podobnie jak w przypadku dróg pokrytych grubą warstwą śniegu, najlepiej zredukować prędkość i zwiększyć odstęp od innych aut. Przy ujemnych temperaturach nie należy też automatycznie zakładać, że czarny asfalt rzeczywiście jest pozbawiony lodu.
Tankowanie do pełna zimą
Pamiętaj, że bezpieczna jazda samochodem zimą to nie wszystko. Znaczenie ma też sposób tankowania auta. W czasie mrozów zaleca się uzupełniać cały zbiornik – stację benzynową warto odwiedzić najpóźniej wtedy, gdy poziom płynu spadnie do połowy. Wynika to z faktu, że w niskich temperaturach z powietrza skrapla się woda. Jeśli benzyny lub oleju napędowego jest mało, może ona wpłynąć do wtryskiwaczy i uszkodzić układ silnikowy.
Jak jeździć w zimie po zmroku?
W zimie dzień jest krótszy, a to oznacza, że znacznie częściej jeździ się po zmroku. W ciemności trudniej dostrzec niebezpieczne miejsca na drodze jak czarny lód czy zamarznięte kałuże. Warto więc zachować ostrożność, szczególnie na słabiej oświetlonych ulicach. Jak jeździć w zimie? Używaj świateł drogowych tam, gdzie to możliwe, ale pamiętaj, by nie oślepiać innych kierowców.
Nie zapominaj, że na śliskim podłożu droga hamowania jest dłuższa. Może to być bardzo niebezpieczne zwłaszcza w sytuacji, gdy na ulicę wybiegnie zwierzę lub człowiek. Lepiej więc dojechać do celu później, ale nie rozwijać prędkości, która uniemożliwi Ci zatrzymanie się przed przeszkodą.
Zachowaj spokój, by wyjechać z zaspy
Utknięcie w zaspie potrafi przytrafić się nawet doświadczonym kierowcom. Nie zawsze wystarczy sprawdzać prognozy pogody, by ich uniknąć. Co zrobić? Najłatwiej jest rozkołysać samochód, na przemian delikatnie naciskając gaz i hamulec, a pod koła podsypać trochę piasku, żwiru lub nawet podłożyć gumowy dywanik samochodowy. W przypadku automatów – bujanie nie będzie dobrym pomysłem, konieczne będzie też kontroli trakcji. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz poradnik, jak wyjechać z zaspy!
Zadbaj o wycieraczki
W czasie zimy wycieraczki pracują w trudniejszych warunkach, dlatego ich odpowiednia jakość ma kluczowe znaczenie dla Twojej widoczności i bezpieczeństwa. Tak się składa, że jazda autem zimą wiąże się z częstym używaniem wycieraczek. Aby uniknąć ich szybkiego zużycia i zadbać o ich sprawność, regularnie usuwaj lód i śnieg z piór wycieraczek oraz nie włączaj ich, gdy są zamarznięte. Ważne jest też stosowanie zimowego płynu do spryskiwaczy i sprawdzanie stanu gumy, bo nawet drobne pęknięcia mogą powodować rozmazywanie. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o wycieraczki zimą!
Odpowiednie opony w sezonie zimowym
Skoro wiesz już, jak jeździć w zimie, pamiętaj też o zastosowaniu odpowiedniego wyposażenia. Myśląc o jeździe autem zimą, warto także wyposażyć pojazd w odpowiednie ogumienie. Opony należy zmienić już jesienią, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7°C. Poruszanie się na letnim ogumieniu po oblodzonych drogach jest niemal niemożliwe. Jego budowa znacznie utrudnia utrzymanie przyczepności na gładkiej powierzchni lodu lub ubitego śniegu.
Bezpieczna jazda samochodem zimą wymaga zwiększonej ostrożności, a także zastosowania się do kilku zasad. Nie warto przeceniać swoich umiejętności, nawet gdy masz wieloletnie doświadczenie za kierownicą.