Dbaj o dywaniki Zima to deszcz, śnieg i błoto, z którymi muszą się mierzyć dywaniki…
Brudny samochód? Jak chronić wnętrze auta przed wilgocią i brudem?
Jesień i zima to czas, w którym wraz z pasażerami do samochodu „wsiadają” błoto, woda, liście i resztki śniegu. Istnieje kilka rozwiązań, które pozwalają na uniknięcie brudu gromadzącego się na dywanikach i plastikach w aucie. Co zrobić, by móc rzadziej sprzątać samochód w sezonie jesienno-zimowym?
- Chcesz uniknąć brudu w aucie? Postaw na gumowe dywaniki i pokrowce na siedzenia.
- Z wilgocią możesz zawalczyć za pomocą osuszaczy powietrza.
- Postaw na dobre praktyki – szybkie zamykanie drzwi, otrzepywanie butów czy odpowiednie przechowywanie mokrych rzeczy.
- Wilgoć w aucie: jak się jej pozbyć? Najlepsze sposoby na zawilgocone wnętrze samochodu
- Brudny samochód? Przydadzą się gumowe dywaniki do samochodu
- Brudna tapicerka w samochodzie? Postaw na pokrowce na siedzenia do auta
- Osuszacze powietrza do samochodu
- Dobre praktyki, które pozwalają utrzymać wnętrze auta w czystości
- Czy za brudny samochód można dostać mandat?
Brudny samochód? Przydadzą się gumowe dywaniki do samochodu
Brud w samochodzie gromadzi się przede wszystkim na podłodze. Jeśli masz w swoim aucie materiałowe dywaniki, rozważ ich wymianę na gumowe odpowiedniki. Dlaczego gumowe dywaniki są lepsze od materiałowych? Takie produkty łatwiej utrzymać w czystości. Wystarczy wyjąć je na chwilę na myjni, polać wodą z płynem, spłukać i wysuszyć, by pozbyć się całego błota.
W każdym aucie doskonale sprawdzi się np. Zestaw Czarnych Dywaników Samochodowych 4 szt. Moje Auto Virage. Mają one wyższe brzegi i użebrowania, które zbierają brud w środku, zapobiegając jego przenoszeniu się na podłogę auta.
Gumowe dywaniki można przycinać bez utraty ich właściwości. Pozwala to na ich dopasowanie do modelu Twojego auta. Na rynku można znaleźć też produkty dostosowane do konkretnych samochodów.
Brudna tapicerka w samochodzie? Postaw na pokrowce na siedzenia do auta
Kolejny problem to brudna tapicerka w samochodzie, co z resztą może występować przez cały rok. Niezależnie od tego, czy przewozisz zwierzęta, dzieci czy na dworze pada deszcz i wszędzie tworzy się błoto, postaw na specjalne zabezpieczenia na fotele. Nakłada się je na całe siedzenia i oparcia, zwykle za pomocą rzepów i gumek. Niektóre produkty tego typu są wodoodporne, a w razie zabrudzenia wystarczy wyjąć je z auta i opłukać.
Osuszacze powietrza do samochodu
Przede wszystkim brudny samochód to taki, w którego wnętrzu gromadzi się błoto, resztki roślin i inne śmieci wniesione z podwórka. Często tworzy się z nich mokra mieszanka, która długo zalega na dywanikach. Z czasem zaczyna parować, a wilgoć wnika w tapicerkę, sprzyjając rozwojowi pleśni i grzybów. Z tego powodu w sytuacji, gdy nie masz czasu na częste sprzątanie auta w sezonie jesienno-zimowym, zainwestuj w osuszacz powietrza do samochodu.
Dlaczego warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza? Takie urządzenie pozwoli na zmniejszenie poziomu wilgotności w aucie i uchroni materiałowe elementy przed zniszczeniem. Osuszacze wpływają pozytywnie również na zapach unoszący się w pojeździe. Nie zastąpią regularnego sprzątania, ale zminimalizują negatywne skutki wody zalegającej na dywanikach.
Co jeszcze warto robić? Przede wszystkim wietrzyć samochód. Po dotarciu do celu warto zostawić otwarte drzwi, żeby auto się przewietrzyło.
Dobre praktyki, które pozwalają utrzymać wnętrze auta w czystości
Chcesz mieć czysty samochód również w sezonie jesienno-zimowym? Zadbaj o to, by Twoi pasażerowie przestrzegali następujących zasad:
- otrzepywanie butów przed wejściem do auta – zwłaszcza gdy zgromadziło się na nich błoto lub śnieg (w tym celu można użyć też szczotki);
- nieprzechowywanie brudnych i mokrych przedmiotów luzem – np. mokrych kurtek. Jeśli musisz przewieźć takie przedmioty, umieść je w torbach (wystarczy zwykła plastikowa reklamówka);
- szybkie zamykanie drzwi, gdy pada deszcz lub śnieg – by woda nie wpadała do wnętrza i na tapicerkę,
- odpowiednie przechowywanie parasolek – podobnie jak kurtki, lepiej umieścić je w torbie, niż kłaść na dywaniku.
Warto też wygospodarować konkretne miejsce na ewentualne śmieci, by nie rozprzestrzeniły się po całym aucie. Plastiki samochodowe można także pokryć specjalnymi powłokami ułatwiającymi ich czyszczenie z błota.
Przeczytaj też: Jak dbać o wnętrze samochodu?
Czy za brudny samochód można dostać mandat?
Czy wiesz, że w polskim prawie drogowym istnieje mandat za brudny samochód? Może on wynieść nawet 1500 zł. Taka kara dotyczy kierowców, których pojazd ma brudne światła, tablice rejestracyjne lub roznosi błoto po ulicy. Są to bowiem sytuacje zagrażające bezpieczeństwu na drodze.
Jeśli Twój samochód jest brudny tylko w środku, nie otrzymasz mandatu. Pamiętaj jednak, że zaniedbywanie czystości auta może doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych zapachów, które dekoncentrują kierowcę, a więc stwarzają zagrożenie.
Chcesz mieć czyste auto? Sprawdź, jak wyprać tapicerkę w samochodzie!
Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą utrzymać wnętrze samochodu w czystości. Po więcej porad zapraszamy do naszych artykułów.
Zobacz też: